top of page
  • Szerző képeBence Pauker

Filmes dialógusok alapja: a 180°-os szabály

Frissítve: 2021. jan. 24.

Néha úgy érzed, hogy szétesnek a dialógusaid a videóidban/ rövidfilmedben/ reklámfilmedben? Könnyen lehet, hogy a 180°-os szabály megismerése hiányzik ahhoz, hogy kiküszöböld mindezt. Az alábbiakban nem csak a szabályról mesélek, hanem mutatok példát arra, mikor érdemes megszegni, illetve "hajlítani" a szabályt.



Mi pontosan a 180°-os szabály célja?


Röviden az, hogy segít filmes dialógusok során folytonosságot, harmóniát, vagy éppen feszültséget vizuálisan is érzékeltetni, amivel rá lehet erősíteni a cselekmény adott pontjára.



Így készíts harmonikus dialógust


Egy képzeletbeli vonalat kell húzni a dialógusod 2 szereplője között, valahogy így:


Kép forrás: www.nofilmschool.com

A kamera mindig a vonal egy bizonyos oldaláról veszi az adott párbeszédet. Miért is? Mert csak ebben az esetben érvényes az, hogy a bal oldali szereplő jobbra néz, a jobb oldali szereplő pedig balra, így néznek egymás szemébe a vásznon.


Kép forrás: www.youtube.com/studiobinder

Ha átlépnénk a vonalon, akkor megfordulnának az irányok, így úgy érezénk, mintha ellenkező irányba, egymással háttal helyezkednének el a szereplők.


A szabályt figyelmen kívül hagyva is adott esetben lehet hogy megértené a néző, hogy szemben ülnek a felek (pl. ha wide angle shot-ból, azaz széles kameraszögből indítunk). Ha viszont a dialógusok tipikus kameraszögébe beközelítünk (medium shot v. medium close up, ahol már csak 1-1 szereplő látható vágásokkal), teljesen szétesne a jelenet, elveszne a harmónia a beszélgetésben.



Több mint 2 szereplő esetén


Ha több mint 2 szereplő kommunikál a jelenetben, akkor az alábbiak szerint tanácsos eljárni:


Forrás: www.videomaker.com

Ilyenkor több vonalat kell húzni képzeletben a szereplők között, és a vonalak arra az oldalára kell állni, amelyik szögből a beszélgetés egészét vesszük. Pl. onnan, ahonnan indítjuk az establishing shot-unkat - ami egy a környezet bemutatására használatos, rend szerint széles látószögű kameraszög.


Van egy másik megoldás is. Ilyenkor a csoport mellé húzunk egy vonalat, és az adott oldalán mozogva vesszük fel a beszélgetéseket. Így:


Forrás: www.youtube.com/studiobinder



Mikor érdemes megszegni a 180°-os szabályt?



Titkolózás, zavarodottság


Az utolsó éjjel c. filmben Edward Nortont meglepte a rendőrség.

Forrás: www.youtube.com/studiobinder

Edward Norton kaotikus helyzetét, zavarodottságát, hárítását a 180°-os szabály megszegésével érezteti még hatásosabban az operatőr azzal, hogy kezdettől fogva az ellenkező irányba tekint Norton, míg a rendőr rá néz.



Erőviszonyok felcserélődése


Az alábbi film jelenetei között a kamera a képzeletbeli vonal egyik oldaláról átugrik a másikra. Ez a férfi és a kisfiú beszélgetése közbeni erőviszonyainak felcserélődését szimbolizálja (a kisfiú elkezd követelőzni a jelenetben, amivel a férfi szemlátomást nem nagyon tud mit kezdeni).


Forrás: www.youtube.com/studiobinder

Ugyanebbe a kategóriába sorolnám azt a megoldást is, amikor az egyik oldalról nem vágással, hanem kameramozgással kerül át a másik oldalra a kamera. Ez egy folyamatosabb változás mint a vágás esetén, így ezzel az adott karakter véleményének, nézőpontjának a folyamatos változását lehet érzékeltetni.



A 180°-os szabály hajlítása


Néha a helyszín adottságai, vagy a háttérben zajló események miatt muszáj egyik oldalról átállnunk a másikra. Az alábbi technika segítségével mindezt megtehetjük úgy, hogy nem törjük meg a 180°-os szabályt, azaz nem viszünk bizonytalanságot, káoszt az adott jelenetbe.


Mindössze annyit kell tennünk, hogy beiktatunk egy neutrális, azaz semleges jelenetet a térfelek váltása közé, így:


Forrás: www.youtube.com/studiobinder

A fenti technika segítségével nem érezzük azt, hogy disszonáns a két jelenet, mivel a 3. amit bevágtunk közé, "elfeledteti" mindezt, palástolja a logikai bakit, amit másképpen az agyunk azonnal észre venne.



Hát kb. erről szól a 180°-os szabály. Érdemes ismerni, érdemes használni. Ez is egy plusz apróság, egy további finomság amit beépíthetünk a következő projektünkbe. Lehet, hogy sokan nem veszik majd észre, de mi tudjuk, hogy jobbak lettünk. Mint a hagymán a héjrétegek, minél több ilyen apró rétegből áll a hagymánk, annál finomabb... Ez egy borzasztóan hülye hasonlat volt, de nem jut eszembe ilyen felépítésű más növény. :)



Írjátok le kommentben, mit gondoltok minderről, és ha tetszett, iratkozzatok fel a blogomra! :)



Gyertek legközelebb is!



Üdvözlettel: B


151 megtekintés0 hozzászólás
bottom of page